A.D.: 23 Czerwiec 2024    |    Dziś świętego (-ej): Wanda, Józef, Albin

Patriota.pl

Nietolerancja polega na uznaniu za aksjomat prawdy politycznej,
rodzinnej, prawdy społecznej i prawdy religijnej – prawd pierwszych i świętych,
które nie podlegają dyskusji.
Juan Donoso Cortés, Cartas de Paris à „El Heraldo”

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Akwarystyka - hobby dla każdego

Drukuj

Tags: Akwarystyka | Hobby

Po co hodować ryby?

Ryby akwariowe mają wiele zalet: opieka nad nimi jest dość łatwa (kilka minut dziennie i około godziny raz w tygodniu). Dbanie o akwarium to relaksujący sposób na spędzenie wolnego czasu, to aktywny wypoczynek. Ryby ponadto nie gubią sierści ani piór po domu, nie wymagają żadnej tresury i właściwie nie wydają żadnych dźwięków. Akwarium można urządzić w dowolnym pomieszczeniu, a prawidłowo urządzone może stać się atrakcyjną dekoracją pomieszczenia.

Akwarium słodkowodne czy morskie?

Dla początkującego akwarysty lepszym wariantem jest słodkowodne. W wodzie słodkiej łatwiej też hodować rośliny, same w sobie będące ozdobą.

Akwarium słodkowodne tropikalne jest najpopularniejszymi i najłatwiejszym sposobem na wejście we wspaniały podwodny świat egzotycznych ryb i roślin. Mimo że wymaga dodatkowych urządzeń, to pozwala na hodowle licznych gatunków małych, odpornych i pięknie ubarwionych ryb. Akwarium słodkowodne zimno wodne wymaga mniej aparatury niż poprzednie, ale do pielęgnacji potrzebuje poświęcenia znacznie więcej czasu i uwagi.

Akwarium morskie tropikalne jest najdroższym przedsięwzięciem. Wymaga ponadto kilkuletniego doświadczenia akwarystycznego. Akwarium morskie zimno wodne nie musi być zaopatrzone w skomplikowaną aparaturę. Problemem jest tutaj znacznych rozmiarów zbiornik konieczny do hodowli ryb.

Wybieramy ryby

Na początek należy zorientować się, jakie gatunki ryb będą pasowały do naszego wymarzonego zbiornika, czy mają jakieś specjalne wymagania, czy są odporne i łatwe w hodowli i czy nadają się do zbiornika wielogatunkowego. Należy również zwrócić uwagę na rozmiary dorosłych ryb i na wielkość zbiornika, pozwoli uniknąć to sytuacji przerybienia akwarium i karłowacenia pływających w nim okazów. Przy zasiedlaniu zbiornika bierzemy także pod uwagę, które gatunki pływają w jakich warstwach wody, pozwoli to uniknąć tłoku w poszczególnych partiach akwarium.

Oto kilka przykładów ryb nadających się do zdobywania pierwszych doświadczeń akwarystycznych: gupik, platka, mieczyk, kirysek, kardynałek chiński, danio pręgowany, brzanka sumatrzańska (bywa agresywna i raczej polecana do akwarium jednogatunkowego). Zanim jednak przystąpimy do zakupu wybranych ryb, musimy zgromadzić niezbędny sprzęt, który zapewni naszym podopiecznym właściwe warunki życia.

Wybieramy sprzęt

Na podstawowy sprzęt hodowcy składa się przede wszystkim: oświetlenie (skrzynia oświetleniowa), filtr (zewnętrzny, wewnętrzny lub podżwirowy), grzałka z termostatem, termometr. Do prawidłowej pielęgnacji służą natomiast: odmulacz (usuwanie mułu i resztek pokarmu), nożyczki (przycinanie roślin), skrobaczka magnetyczna (usuwanie nadmiaru glonów), siatka (usuwanie martwych ryb).

Aby prawidłowo urządzić swój mały podwodny świat, należy dokładnie zaplanować wszystkie czynności. Ponadto pomyśleć o rozmieszczeniu roślin, kamieni i korzeni oraz innych dekoracji. Musimy zwrócić uwagę, aby pozostawić rybom wystarczająco dużo miejsca do pływania oraz zamaskować filtr i inne urządzenia znajdujące się w akwarium. Ważnym elementem prawidłowego funkcjonowania naszego zbiornika jest zapobieganie zatruciom jego mieszkańców. Woda nie może stykać się z żadnym metalem! Wszystkie elementy metalowe muszą zostać pokryte żywicą silikonową.

Czy akwarysta może pojechać na urlop?

Oczywiście. Przedtem jednak musi poczynić pewne przygotowania, które umożliwią pozostawienie akwarium na dłuższy czas bez opieki. Należy zaopatrzyć się w czasowy wyłącznik oświetlenia (umożliwia on automatyczną regulację czasu oświetlania). W przypadku dłuższej nieobecności niż 7-14 dni, konieczna jest instalacja automatycznego dozownika pokarmu. Oczywiście filtr i napowietrzanie zawsze pracują bez przerwy! Tak przygotowane akwarium może bez znacznego uszczerbku wytrzymać urlopową nieobecność akwarysty.

 

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


stat4u