A.D.: 22 Czerwiec 2024    |    Dziś świętego (-ej): Paulina, Jan, Tomasz

Patriota.pl

Dobre wino pije się małymi łykami.
Mądrość uczy, że z przyjemności należy korzystać, ale używać ich z umiarem.
Józef Maria Bocheński, Podręcznik mądrości tego świata

 

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Tradycja w Kościele

Między klątwą drzewa krzyża a chwałą jego znaku, czyli sens Wielkiej Nocy

Drukuj PDF

Tags: Tradycja w Kościele | Wiara

Dopiero poprzez wydarzenia Wielkiej Nocy oraz przeżycie i wyjaśnienie Zmartwychwstania apostołowie i pierwsi uczniowie, powoli przezwyciężali „klątwę drzewa krzyża”. Jak pisał święty Jan Ewangelista pierwsi chrześcijanie musieli zrozumieć Śmierć swego Mistrza i Nauczyciela w kontekście ofiar całopalnych składanych Bogu jako zadośćuczynienie za popełnione grzechy. Jednakże mimo tej naczelnej zasady wiary i mimo znajomości słów Chrystusa, jeszcze długo odczuwali ciężar krzyża i ukrzyżowania. Ten przełom następował wraz z rozwojem nauki świętego Pawła. Ale musiały upłynąć jeszcze trzy stulecia zanim nauka Apostoła Narodów stała się powszechna, a chrześcijanie zrozumieli chwałę znaku krzyża.

Więcej…
 

„Spełniłam, co Bóg mi polecił”. Joanny d’Arc misja Kościoła walczącego

Drukuj PDF

Tags: Tradycja w Kościele | Wiara

30 maja 1431 był ostatnim dniem ziemskiego życia Joanny. Z rana wyspowiadała się i przyjęła Komunię Świętą; około 9 godziny wyruszono na wielki rynek rybny, gdzie już wysoki stos czekał na oswobodzicielkę Francji. W milczeniu wysłuchała wyroku, potem głośno przebaczyła swoim nieprzyjaciołom, prosiła obecnych, aby się za nią modlili, i dodała: "głosy moje od Boga pochodziły i wszystko, co czyniłam, było z rozkazu Bożego"; skonała w płomieniach, wymawiając imię Jezusa. Popioły wybawicielki Francji wrzucono do Sekwany. Wszyscy jej niesprawiedliwi sędziowie nędzną poginęli śmiercią, jak im to Joanna przepowiedziała.

Więcej…
 

"Pod Kajfaszem zaś ujrzałam otwarte całe piekło…” Pasja, czyli bolesna Męka Jezusa Chrystusa

Drukuj PDF

Tags: Tradycja w Kościele | Wiara

Wobec uporczywego milczenia Jezusa zarządził Kajfasz przesłuchanie świadków. Przekupiony motłoch znowu więc zaczął krzyczeć i pleść na wyścigi, co komu ślina na język przyniosła. Znów występowały z oskarżeniami pojedyncze partie najzaciętszych nieprzyjaciół Jezusa spomiędzy faryzeuszów i saduceuszów, zebranych na święta z całego kraju, których umyślnie wyszukano i tu sprowadzono. Znowu powtarzano te dawne zarzuty, które Jezus już może po sto razy zbijał. Mówiono, że uzdrawia i wypędza czarty mocą diabelską, że gwałci szabat, łamie posty, nazywa faryzeuszy nasieniem jaszczurczym i cudzołożnikami, że podburza lud, przepowiada zagładę Jerozolimy, obcuje z poganami, celnikami, grzesznikami i podejrzanymi niewiastami, że uczniowie Jego nie obmywają rąk według przepisu.

Więcej…
 

Annuntio vobis gaudium magnum… Wikariusz Jezusa Chrystusa przybywa z dalekiego kraju

Drukuj PDF

Tags: Tradycja w Kościele | Wiara

Parę minut po godzinie 19.00 nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się biały dym, wybór nowego papieża ogłosiło też bicie dzwonów w rzymskich kościołach. Drugiego dnia konklawe kardynałom udało się wybrać 266. następcę świętego Piotra. Nad Kaplicą Sykstyńską uniósł się biały dym. Kościół katolicki ma nowego papieża. Został nim Arcybiskup Buenos Aires, prymas Argentyny, Jorge Bergoglio, który przyjął imię Franciszek.

Więcej…
 

Concilia Generalia legitima authoritatem habent Divinam! Benedykt XVI ustępuje!

Drukuj PDF

Tags: Tradycja w Kościele | Wiara

Paradoksalnie można skonstatować, że jeżeli chodzi o ostatnie lata – mniej więcej od połowy XX w. po rok 2005 – nie jest to rzecz bezprecedensowa w dziejach Koscioła. Przecież praktycznie od śmierci Ojca Świętego Piusa XII do powołania na tron Piotrowy kardynała Josepha Rtznigera dla wielu katolików chcących praktykować nieskażoną wiarę katolicką, nie godzących się na kompromis z modernistycznymi apostazjami, mieliśmy na Stolicy Piotrowej pusty tron. Dla np. sedewakantystów, co należy podkreślić, i Benedykt XVI nie jest legalnym autorytetem, lecz jedynie uzurpatorem i okupantem Watykanu.

Więcej…
 
Strona 1 z 6
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


stat4u