A.D.: 16 Czerwiec 2021    |    Dziś świętego (-ej): Alina, Aneta, Justyna

Patriota.pl

Jest rzeczą oczywistą, że ten niezwykle złożony wszechświat
nie może być rezultatem bilionów przypadków i szczęśliwych zbiegów okoliczności. Musi on posiadać swego Stwórcę.
Erik von Kuehnelt-Leddihn, Deklaracja Portlandzka (1)

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

W okowach „shimmy”, czyli łupienie syryjskich chrześcijan

Drukuj

Tags: Auto da fé | Wiara

 

Grupa islamskich ekstremistów o nazwie Islamskie Państwo w Iraku i na Bliskim Wschodzie (ISIL) zmusza syryjskich chrześcijan do podpisywania stosowanego powszechnie w średniowieczu przez muzułmanów paktu zmuszającego wyznawców Chrystusa do bezwzględnego podporządkowania się islamowi. Muzułmanie grożą chrześcijanom, że jeśli tego odmówią będą musieli zginąć.

Pod koniec lutego dżihadyści z ISIL zmusili przywódców chrześcijańskich z położonego na północy Syrii miasta Rakka do podpisania tzw. shimmy, czyli paktu o poddaniu się w zamian za ochronę. Zgodnie z dokumentem, który został umieszczony na twitterze przez członka ISIL, chrześcijanie w Rakka mieli wybór – albo przejdą na islam albo pozostaną przy swojej wierze w zamian za poddanie się islamowi lub – jeśli tego nie uczynią – zginą.

Zgodnie z islamskim prawem szariatu, żydzi i chrześcijanie żyjący pod panowaniem muzułmanów muszą stać się dhimmi, co nakładało na nich, w zamian za ochronę, obowiązek płacenia specjalnego podatku dżizija. Narzucony chrześcijanom z Rakka pakt zabrania im remontowania kościołów, eksponowania symboli religijnych, posiadania broni oraz sprzedawania muzułmanom wieprzowiny i wina. Zmusza on każdego chrześcijanina do płacenia dżiziji w wysokości do 17 gramów złota.

„Jeśli będą przestrzegać tych warunków, będą blisko Boga i otrzymają ochronę Mahometa, Jego proroka (...) żadne z ich praw religijnych nie będzie pomniejszane i nie zostanie skrzywdzony żaden ksiądz lub zakonnik. Ale jeśli złamią jakikolwiek warunek nie będą dalej chronieni i ISIL będzie traktować ich wrogo i na sposób wojenny” – stwierdza cytowany przez izraelską gazetę „Times of Israel” dokument.

Grupa terrorystyczna Islamskie Państwo w Iraku i na Bliskim Wschodzie jest jednym z największych i najbardziej radykalnych ugrupowań zbrojnych uczestniczących w syryjskiej wojnie domowej. W jej skład wchodzą głównie islamscy fanatycy z zagranicy. Podczas wojny w Iraku bojówkarze z ISIL kazali płacić za ochronę przed samymi sobą także irackim chrześcijanom, zmuszając ich do podpisywania podobnych umów.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Krótkie spięcia

EUR PLN CHARTS

Zwróć uwagę

Uwaga, może zaboleć:
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

stat4u