A.D.: 22 Czerwiec 2024    |    Dziś świętego (-ej): Paulina, Jan, Tomasz

Patriota.pl

Po Berlinie sobie tuptam
patrzę: trup tu, patrzę trup tam.
Jan Zaborowski, Luźne kartki

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Turystyka kreatywna

Módl się i pracuj w Jędrzejowie, czyli jak odzyskać wzrok, słuch i czucie w kończynach

Drukuj PDF

Tags: Hobby | Turystyka kreatywna

Przez stulecia klasztor był bardzo ważnym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego. Kierujący się dewizą ora et labora (módl się i pracuj) jędrzejowscy mnisi nie próżnowali, będąc motorem rozwoju kulturalnego i gospodarczego całej okolicy. Posiadali oni młyny, tartak, hutę szkła oraz zakład budowy organów, a także uprawiali ziemię i prowadzili elementarne szkoły dla okolicznej ludności. Dzięki ich aktywności na polu kultury i gospodarki, w 1271 r. osada otrzymała od księcia Bolesława Wstydliwego prawa miejskie.

Więcej…
 

Wysysająca ku górze przepaść przestrzeni. Katedra Notre Dame w Laon

Drukuj PDF

Tags: Hobby | Turystyka kreatywna

Każdy, komu dane było stanąć przed gigantycznym, będącym ucieleśnieniem materialnej doskonałości portalem gotyckiej katedry, za jedyny komentarz miał pełne podziwu i szacunku, chyba najbardziej wymowne w takiej sytuacji milczenie. Nawet gdy jesteśmy w towarzystwie, prawie w ogóle nie rozmawiamy, chłonąc mistyczne i materialne piękno, jakim emanuje gotycka katedra. Pełna pasji relacja opata Haimona daje oczywistą, chociaż nie pełną odpowiedź na niedorzeczne pytania ludzi naszych czasów, tak odległych od poetyki Średniowiecza – jak to się stało, że wczasach, kiedy nie dysponowano zaawansowaną techniką oraz odpowiednim dorobkiem naukowym powstały obiekty, które budzą ogromny podziw u nas współczesnych. Dysponując ogromnymi możliwościami technologicznymi i finansowymi potrafimy budować budowle większe i technicznie doskonalsze, ale czy piękniejsze? Najlepiej ocenić to samemu udając się północnej Francji.

Więcej…
 

Kalwaria Wejherowska. Szlakiem topografii Świętego Miasta

Drukuj PDF

Tags: Hobby | Turystyka kreatywna

Głównym fundatorem Kalwarii był wojewoda malborski i założyciel miasta (1643) Jakub Wejher. Cały szlak kalwaryjski liczy 4,6 km długości i przejście jego w całości zajmuje około 2,5 godziny, ale ze względu na urodę miejsca nie warto się spieszyć. Podanie głosi, że odległości pomiędzy poszczególnymi kaplicami równe są odległościom pomiędzy poszczególnymi etapami Drogi Krzyżowej Chrystusa w Jerozolimie. Autentyczności temu niezwykłemu miejscu nadaje umieszczenie pod każdą z kaplic garści ziemi przywiezionej z Jerozolimy.

 

Więcej…
 

Świątynie i grobowce Egiptu

Drukuj PDF

Tags: Hobby | Turystyka kreatywna

Kraj egipski stanowi dolina Nilu od katarakty asuańskiej na południu, aż do jego ujścia w morze. Ten wąski pas uprawnej ziemi długi na 830 km rozszerza się z biegiem rzeki. Na południe od Kairu żyzna równina ma nie więcej jak 10 km szerokości. Wzdłuż niej po obu stronach ciągnie się pas niezamieszkałej pustyni. Gleba Egiptu powstała z nagromadzonych w ciągu tysiącleci osadów mułu nilowego, który zamulał suchą zatokę, jaka wytworzyła się przez cofnięcie się morza eoceńskiego pod koniec trzeciorzędu. Kraj ten byłby prawdopodobnie od dawna pustynią, jak reszta północnej Afryki, gdyby nie coroczny wylew Nilu, który zalewa kraj od lipca do października, nawadniając go i użyźniając.

Więcej…
 

Tunezja - u źródeł naszej cywilizacji

Drukuj PDF

Tags: Hobby | Turystyka kreatywna

tun1Tunezja jest krajem niezwykłym, pełnym zapachów i kolorów. Zapachów morza, kwiatów, jedzenia, a także nieprzyjemnych zapachów świadczących o problemach z gospodarką komunalną władz tamtejszych miast. Jej zatłoczone miasta kontrastują z pustkowiem Sahelu i Sahary...

Więcej…
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


stat4u