A.D.: 20 Maj 2024    |    Dziś świętego (-ej): Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Patriota.pl

Że nikt ci nie powie, żeś głupi, przez to mądrym nie jesteś.
 Aleksander hr. Fredro

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Historia odkłamywana

Dziedzictwo Cynfelina i Caradoga, czyli czym tak naprawdę jest walijski nacjonalizm

Drukuj PDF

Tags: Dzieje powszechne | Historia odkłamywana

Historia Walii jest nieprzerwanym od około dwóch tysiącleci continuum, pomimo zmieniających się warunków, głównie zewnętrznych. Walia przetrwała do dnia dzisiejszego, a jej tożsamość narodowa nie jest zagrożona w jakiś szczególny sposób. Walijczycy chlubią się tym, że są jednym z najstarszych narodów europejskich (zapewne obok Basków), który od zarania swoich dziejów mieszka w tym samym miejscu oraz mówi wciąż tym samym językiem, liczącym ponad dwa tysiące lat. Zajmują niezmienione pozycje pomimo licznych zakusów wszystkich swoich wrogów, których przewinęło się wielu przez te wszystkie stulecia.

Więcej…
 

Dziedzictwo Vichy, czyli korzenie współczesnej Francji

Drukuj PDF

Tags: Dzieje powszechne | Historia odkłamywana

Nieliczni Francuzi zdają sobie sprawę, że dowody osobiste czy specjalne siły policyjne przeznaczone do tłumienia manifestacji (CRS) to wynalazki kolaborującego z Niemcami rządu Vichy. Ale takich osiągnięć, z których obecna Republika czerpie pełnymi garściami jest o wiele więcej o czym pisze francuska filozof i germanistka, Cécile Despriaries w opublikowanej niedawno książce dotyczącej dziedzictwa Vichy we Francji.

Więcej…
 

Jak czekista z czekistą. PRL a Chile Salvadora Allende

Drukuj PDF

Tags: Dzieje powszechne | Historia odkłamywana

Przywódcy opozycji zarzucali Allende doprowadzenie kraju do katastrofy gospodarczej, wprowadzenie „totalitarnego dogmatyzmu i spaczonego socjalizmu” oraz stosowanie nienawiści jako środka politycznego. Ambasador Noworyta oceniał, że dobry rezultat Unicad Popular „pomoże towarzyszom francuskim i peronistom, a także komunistom i frontom ludowym z innych krajów Ameryki Łacińskiej”. Depeszę gratulacyjną Allende oraz Corvalanowi wysłał sam tow. Gierek. Noworyta dostał polecenie osobistego wręczenia listu adresatom.

Więcej…
 

Adieu vielle Europe! Legia Cudzoziemska na Route Coloniale n°4

Drukuj PDF

Tags: Dzieje powszechne | Historia odkłamywana

Z okazji obchodzonego w dniu 30 kwietnia święta „założycielskiego” Legii Cudzoziemskiej, czyli rocznicy bitwy pod Camerone (1863 r.), prezentujemy tekst poświęcony kolejnej krwawej ofierze legionistów, tym razem w czasie wojny w Indochinach w 1950 r.


Atak nastąpił o godzinie 3 nad ranem. Legioniści musieli pokonać ścianę ognia. Wycieńczeni i bez amunicji, z bagnetami na broni lub z nożami w ręku posuwali się, mimo strat, do przodu. Już po kilku minutach zostało ich tylko 110 z 300 legionistów, którzy rozpoczęli akcję. W końcu udało im się przebić przez linię wroga, mimo że ginęli także od kul idących w drugiej linii i bezładnie strzelających Marokańczyków. Wykorzystując ofiarę legionistów zgrupowanie Bayard przedostało się w chaosie przez wykonany w linii obrony wroga korytarz.

Więcej…
 

Zabić katola, zaorać Irlandię, czyli koncepcja predestynacji w praktyce

Drukuj PDF

Tags: Dzieje powszechne | Historia odkłamywana

30 stycznia 1972 r. Północno-Irlandzkie Stowarzyszenie Praw Obywatelskich (NICRA) zorganizowało ogromny pochód. Protestowano przeciw łamaniu prawa w Irlandii Północnej, dyskryminowaniu katolików, represjom policyjnym, zwłaszcza internowaniu podejrzanych o sympatie republikańskie. Nie był to pierwszy marsz zorganizowany przez NICRA, poprzednie także były atakowane przez brytyjskie siły bezpieczeństwa, bito demonstrantów, następowały zatrzymania, ale mimo że były to pochody nielegalne, jak do tej pory nie strzelano do ludzi. Tym razem było inaczej. Najczarniejszy scenariusz ujrzał światło dzienne.

Więcej…
 
Strona 1 z 3
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


stat4u