A.D.: 13 Wrzesień 2024    |    Dziś świętego (-ej): Eugenia, Jan, Apolinary

Patriota.pl

Historia jest chirurgiem poległego wojownika
a nie pielęgniarką rozpieszczonego dziecka.
Józef Szujski

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Bóg tak chciał!

Fort Świętego Elma, czyli jak skutecznie odeprzeć azjatycką inwazję

Drukuj
Ocena użytkowników: / 2
SłabyŚwietny 

Tags: Bóg tak chciał! | Dzieje powszechne

Jean Parisot de la Valette, wielki mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich, nie pozostawił miejsca na cień wątpliwości. „Kiedy wstępowaliśmy do Zakonu, przysięgaliśmy poświęcić nasze życie zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba” – pisał w rozkazie do obrońców Fortu Świętego Elma. Nikt nie wiedział, jakie uczucia tkwiły pod maską surowej twarzy wielkiego mistrza. On sam miał świadomość, że tymi słowami wydał na swych podkomendnych i przyjaciół wyrok śmierci.

Więcej…
 

„Oddajcie mi mojego Boga”, czyli wróg pozostał ten sam

Drukuj

Tags: Bóg tak chciał! | Dzieje powszechne | Historia odkłamywana

Jeśli będę szedł naprzód – idźcie za mną,
jeśli się cofnę – zabijcie,
jeśli umrę – pomścijcie.
(Henryk de la Rochejaquelein)

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia rozegrał się ostatni akt dramatu powstańców wandejskich – klęska Wielkiej Armii Katolickiej i Królewskiej 23 grudnia 1793 r. pod Savenay. W czasie walk zginęła większość dowódców. Bezbronna Wandea stanęła w obliczu zwycięskiej Republiki.

Więcej…
 

Non virtus, non arma, non duces, czyli kto zwyciężył pod Lepanto

Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Tags: Bóg tak chciał! | Dzieje powszechne

Był wrzesień 1571 r., kiedy do Europy dotarła wieść, że armada turecka opuściła porty Konstantynopola. Zorganizowana przez Piusa V flota Świętej Ligi wypłynęła naprzeciw przeważającym liczebnie okrętom nieprzyjaciela. Ważyły się losy – nie tylko Europy, ale i chrześcijańskiej wiary.

Więcej…
 

Baszta Dwóch Sióstr, czyli realizm polityczny czasu krucjat

Drukuj

Tags: Bóg tak chciał! | Dzieje powszechne

2 czerwca do Boemunda przybył syn Firuza z informacją, że w nocy ojciec gotowy jest wpuścić krzyżowców przez Basztę Dwóch Sióstr. Aby uśpić czujność obrońców Firuz zaproponował upozorowanie wyprawy przeciwko nadciągającej armii Kerbogi. Tak też się stało: przed zachodem słońca, po naradzie z dowódcami krucjaty, na której Boemund poinformował ich o planowanym ataku, niemal cała armia krzyżowców wyruszyła na wschód i zniknęła mieszkańcom miasta z oczu. Turcy byli całkowicie pewni, że mają teraz kilka dni spokoju, pod osłoną nocy chrześcijanie wrócili jednak pod Antiochię i po wymianie ustalonych sygnałów niewielki oddział rozpoczął wspinaczkę po drabinie do wnętrza Baszty Dwóch Sióstr.

Więcej…
 

Od miniatur Wilhelma z Tyru po freski Giotta. Motywy krucjat w malarstwie średniowiecznym

Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 

Tags: Bóg tak chciał! | Dzieje powszechne

Motyw Ludwika jako wodza krucjat znalazł bogate odzwierciedlenie w sztuce dawnych wieków. Pierwszym takim śladem będzie St. Chappelle, perełka architektury gotyckiej w samym centrum Paryża. Budowla została wzniesiona w celu przechowywania w niej relikwii zgromadzonych przez władcę – między innymi korony cierniowej z Konstantynopola. Kaplica jest czymś cudownym, cała utkana jest z pajęczyny kolorowych witraży, których piękno jest szczególnie widoczne podczas zachodu słońca. W jej witrażach gdzieniegdzie może dostrzec sceny o wschodnim rodowodzie. Kaplica jest symbolem potęgi Francji, jej króla, rycerstwa i dworu. Jest pomnikiem oraz epitafium dla krucjat – wszak państwa krzyżowe w Palestynie dogorywały w trakcie wznoszenia tej budowli.

Więcej…
 
Strona 1 z 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


stat4u