A.D.: 22 Lipiec 2024    |    Dziś świętego (-ej): Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Patriota.pl

Nietolerancja polega na uznaniu za aksjomat prawdy politycznej,
rodzinnej, prawdy społecznej i prawdy religijnej – prawd pierwszych i świętych,
które nie podlegają dyskusji.
Juan Donoso Cortés, Cartas de Paris à „El Heraldo”

 
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Błąd
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.
  • Nieudane wczytanie danych z kanału informacyjnego.

Polska Wandea

Nie tylko „koguciarze”, czyli kulisy egzekucji w Borowie

Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Tags: Białe plamy | Dzieje narodowe | Polska Wandea

Otóż po zajęciu obozu atmosfera tam panująca była bardzo napięta. GL-owcy rozebrani zostali do bielizny oraz związani sznurami. Następnie rozpoczęło się przesłuchanie, po którym odbyła się krótka narada sądu polowego NSZ. Prawdopodobnie wówczas odczytano im wyrok, który skazywał ich na śmierć. Również wtedy, wywołano „Kolę”, i oznajmiając, że nie jest on winien zdrady puszczono wolno. Nie do końca jednak wiemy, w jaki sposób wykonano egzekucję. Jak mówią przekazy NSZ, egzekucję zaczęło dwóch NSZ-owców: „Cichy” (Wacław Piotrowski) oraz „Zagłoba”” (Ryszard Ławruszczuk).

Więcej…
 

…i bolszewika w mordę lej, czyli rebeliant w czasach małej stabilizacji

Drukuj
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 

Tags: Dzieje narodowe | Polska Wandea

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data tego święta wybrana jest nieprzypadkowo i nawiązuje do dnia 1 marca 1951 roku, kiedy to w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Komendy Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ostatniej organizacji niekontrolowanej przez UB. Nie był to jednak koniec ruchu oporu, antykomunistyczna partyzantka niepodległościowa nadal prężnie działała. Ostatnim jej żołnierzem był właśnie Józef Franczak, ps. „Lalek”, zamordowany 21 października 1963 r. podczas obławy przeprowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa...

Więcej…
 

Nie dali się wykląć. Żołnierze z Drohiczyna na szlaku chwały

Drukuj
Ocena użytkowników: / 7
SłabyŚwietny 

Tags: Dzieje narodowe | Polska Wandea

Mniej szczęścia mieli natomiast inni członkowie szkolnej konspiracji. Najbardziej chyba dramatycznym wydarzeniem było aresztowanie dwóch braci Romanowskich, 18-letniego Jurka i 17-letniego Janka, uczniów gimnazjum, tym bardziej, że po bestialskim przesłuchaniu w ubowskich kazamatach w Białymstoku, parodia sądu odbyła się w sali rekreacyjnej tutejszego liceum. Na scenie, gdzie nie tak dawno jeszcze Jurek występował w teatrzyku szkolnym... Po drugiej stronie, na widowni, jego koleżanki i koledzy, przemocą spędzeni przez UB. W toku tego smętnego widowiska prokurator, jakże inaczej, domagał się dla wszystkich kary śmierci za samą tylko przynależność do nielegalnej organizacji i posiadanie broni, bowiem tylko to można było im udowodnić. Gdy przewodniczący sądu, osławiony na Białostocczyźnie wieszatiel major Włodzimierz Ostapowicz, odczytywał wyrok – wszyscy zamarliśmy z osłupienia...

Więcej…
 

Leszek Czajkowski - Żołnierzom wyklętym

Drukuj
Ocena użytkowników: / 13
SłabyŚwietny 

„Polska się o nas upomni”.

Tymi słowami żegnał się ze światem jeden z żołnierzy wyklętych stojąc przed plutonem egzekucyjnym oprawców z UB. Ponieważ żyli prawem wolnego polskiego wilka, historia o nich milczała; dokąd panowało na polskiej ziemi prawo sowieckiego niedźwiedzia czy miejscowej hieny, która reprezentowała tu jego interesy. Jeśli wspominano już o nich to, jako o bandytach i zwyrodnialcach przypisując im swoje własne komunistyczne zbrodnie, bądź zbrodnie popełniane przez kryminalistów, którymi często posługiwał się aparat bezpieczeństwa NKWD i UB.

Więcej…
 

Nie dajmy zginąć poległym… „Półkownik” III RP w „Palladium”

Drukuj
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Tags: Dzieje narodowe | Polska Wandea

Pierwszy raz w tym roku obchodziliśmy Święto Żołnierzy Wyklętych, święto tylko z pozoru przemilczane w Warszawie, z pozoru, gdyż ta lepsza część Warszawiaków udała sie tego dnia na prezentację kopii roboczej filmu Jerzego Zalewskiego „Rój” - w ziemi słychać lepiej.

Więcej…
 
Strona 1 z 2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama


stat4u